vlkodlaci

6. listopadu 2010 v 17:15 | vkodlak01


Gilles Garnier
Garnier pocházel z kraje, kde se to vlky jen hemžilo, a jako vlkodlaci tu byli v letech 1520 až 1575 odsouzeni čtyři lidé.Byl to samotář a hromadný vrah, který údajně požíral děti, co se zatoulaly daleko od domova. Svědci, kteří ho viděli tato zvěrstva páchat, tvrdili, že na sebe někdy bere podobu vlka. Když pak Garniera chytili, přiznal se, že se skutečně proměňoval ve vlka a že zabíjel a požíral děti. Byl proto obviněn z odporných zločinů lykantropie a čarodějnictví a 18. ledna1573 byl zaživa upálen ve východofrancouzském Dôle.

Peter Stubbe
Pocházel s Kolína nad Rýnem. Vlastnil prý kouzelný opasek, který mu údajně daroval sám Ďábel a umožňoval mu na sebe brát podobu vlka. Zavraždil a snědl 13 dětí (včetně vlastního syna) a dvě těhotné ženy. Stubbe byl 28. října 1589 lámán v kole, sťat a upálen.
Ačkoli se zdá, že většina odsouzených vlkodlaků byli několikanásobní vrazi stižení psychózou, mají vlkodlakové i mírumilovnější stránku. Roku 1692 vyprávěl osmdesátiletý venkovan Thiess soudcům v Jurgensburgu, v tehdejší ruské provincii Livonsko, že se třikrát za rok promění ve vlka. Proměnit se ve zvíře a bojovat ve prospěch svého lidu byl osud, který mu byl ohlášen již v den zrození. V noci před svatou Lucií, před svatým Janem a o svatodušních svátcích se prý společně s dalšími livonskými vlkodlaky vydával na cestu do pekla, kde bojovali s ďábli a černokněžníky o nadcházející úrodu. Thiess byl zřejmě pokračovatelem dávné tradice snových bitev o plodnost, v nichž někteří lidé bojovali ve zvířecí podobě.                                


                 
Zatímco myšlenka proměny vlka v člověka se v lidských mýtech a mytologiích vyskytuje prakticky od počátku mýtů, myšlenka vlkodlaka je relativně nová a pochází až ze středověku. Ze starých mýtů mají nejblíže k pojetí vlkodlaka "iránští dvounozí vlci", kteří se vyskytovali v raných textech zoroastrismu, ale zde se nijak výrazně neprosadili.
Klasická představa vlkodlaka pochází ze středověku a pochází z germánských představ, zde byl vlk zvíře zasvěcené Wodanu a tedy nebyl původně považován za "zlého". Z báje "O Wodanu a jeho vlcích" se postupně vyvinula pověst "O divokém lovci a jeho psích" ze které časem vznikly první představy o vlkodlacích. Bez ohledu na germánské představy se myšlenka vlkodlaka vyvinula i u slovanů, kde byl vlk považován za "zlého tvora" tradičně. Za pravděpodobně nejstarší zmínku o vlkodlacích bývá považována pasáž ve Slově o pluku Igorově, kde kníže Vseslav běhal v noci jako vlk. Existuje ještě celá řada míst, kde se tato představa vyvinula nebo kam byla zanesena, ale za původní představy lze považovat germánsko-slovanské vlkodlaky, mezi nimiž zpočátku existovalo mnoho rozdílů, které se poměrně brzy smazaly. O vlkodlacích se, ale nevytvořila zcela jednotná představa, ale naopak vznikla lokální specifika, která byla zpravidla ovlivněna místními pověstmi a strachy.
Poměrně zajímavé a komplikované byly i představy jak se člověk nebo umrlec mohl stát vlkodlakem, tyto představy lze rozdělit do několika základních skupin a je třeba mít na paměti, že nikde nebyly všechny tyto možnosti uznávány.
  1. Způsob či doba narození - do této skupiny patří názor, že vlkodlakem se stává zejména ten (stát se jím nemusí, ale je to velmi pravděpodobné) kdo se narodí se zuby, nebo nohama napřed, dále jsou to ještě lidé narození v určitých astrologických momentech. Vlkodlakem se člověk musí stát, pokud pochází ze styku ženy s upírem, nebo vlkem; pokud žena neotěhotněla s upírem (vlkem), ale měla s ním pohlavní styk, je to pouze velmi pravděpodobné. Je třeba si uvědomovat, že vlkodlaci od narození mají možnost proměňovat se i v jiná zvířata, než je vlk (ne ve všechna, ale je jich poměrně značný počet např. medvěd, pes, kočka, kráva)
  2. Zakletí - pokud čaroděj (nikoli čarodějnice) zakleje člověka do vlčí podoby, stává se "hodným" vlkodlakem, který lidem nijak neškodí, naopak jim různě pomáhá v boji s upíry a ostatními vlkodlaky
  3. Přímým stykem - pokousání, vypití vlkodlačí moči (někdy stačí jakýkoli styk s touto močí)
  4. Umrlci - umrlec se vlkodlakem stane pokud přes jeho hrob přeběhne kočka, pes, nebo kohout.
Způsob jakým se člověk stane vlkodlakem ovlivní i jeho další chování. Pokud se člověk vlkodlakem narodil, byl nutně zlý napadal dobytek i lidi, sál mléko a sesílal na dobytek mor, obrana proti němu byla velmi složitá a prakticky nejjednoduší bylo zlikvidovat ho v ho lidské podobě.
Zakletí vlkodlaci byli dobří, lidem pomáhali, vysvobozeni mohli být pouze pokud je odklel čaroděj, který je zaklel.
Vlkodlaci, kteří se stali vlkodlaky stykem s vlkodlakem, nebyli nutně zlí, ačkoli zpravidla tomu tak bylo, jejich přeměny byly často poměrně složité a proto se jich šlo zbavit jak v podobě člověčí, tak v podobě vlčí. Ačkoliv nejjednoduší známý způsob proměny spočíval v udělání kotmelce přes kládu.
Umrlci byly zpravidla neškodní, většinou se pouze vraceli domů za svoji ženou, pokud s ní měli dítě, narodilo se bez kostí.
Zajímavostí je, že vlkodlak se za určitých okolností mohl stát vampýrem, zrovna tak dítě vzniklé spojením vlkodlaka a vědmy se stalo bezpodmínečně vampýrem. Další poměrně zajímavým faktem je, že dost často vlkodlaci v lidovém podání splývaly s upír (nemrtvý)upíry a existují o nich prakticky stejné historky.
                                               vlkodlačí jména

Tučně psané názvy jsou dle slovníků, kurzívou psané názvy jsou do země přivezené z Evropy.
Albánie: vurvulak, vourvolakoi (též upír)
Arabské země: (???)
Argentina: runa-uturunco, uturuncu, uturunco (jaguárodlak), lobisón nebo lobizón (liškodlak)
Baskicko: gizonotso, gizotso
Bosna: lampir (spíše upír)
Brazílie: boto (delfín měnící se v chlapce); uirapuru (drobný hnědý ptáček měnící se v chlapce); lobisomem, lobisome, lobisone, lobisonte, lubisón a luisón (z Portugalska)
Británie: werewolf, bisclavret (podle jména známého vlkodlaka)
Bulharsko: vrkolak (ВЪРКОЛАК), vlkolak
Černá hora: voukoudlak, vukodlaki
Čína: (???)
Dánsko: weerwolf, vaerulf
Ethiopie: boudas (hyenodlak - čaroděj/kovář)
Estonsko: libahunt
Filipíny: aswang (vlkodlak i upír)
Finsko: ihmissusi
Francie: loup-garou, bisclavret (podle jména známého vlkodlaka), lubins nebo lupins
Haiti: loup-garou (proměňuje se v jakékoliv zvíře nebo rostlinu)
Chile: chonchon (čarodějnice měnící se v supa)
Chorvatsko: vukodlak
Indie: rakshasa, raghosh (rudovlasý nebo blonďatý obrovský tvor, proměňuje se v jakékoliv zvíře)
Indonésie: laylak (duch proměňující se v cokoliv)
Írán: rakshasa
Irsko: selky (tuleňodlak)
Island: varulfur; hamrammr (proměňuje se v to, co naposledy snědl a sílí s množstvím jídla)
Izrael: adam-zeaev
Itálie: lupo mannaro, licantropo; benandanti (lidé stále opuštějící fyzické tělo, měnící se ve vlky a bojující v podzemí s čarodějnicemi)
Japonsko: henge (obecně tvorové měnící podobu), kitsune (liškodlak), tanuki nebo minjina (dlak japonské lišky nebo jezevcodlak)
Kanada: wendigo, witiko, windigo, wiendigo
Keňa: ilimu (lidožravé zvíře schopné proměnit se v člověka)
Litva: vilkacis
Lotyšsko: vilkacis, vilkatis, vilkateks, vilkatas
Maďarsko: farkasember
Makedonie: vroukolakas
Maroko: boudas (hyenodlak - čaroděj/kovář)
Mexiko: nahual (vlkodlak, kočkodlak, orlodlak nebo býkodlak)
Německo: werwolf
Nizozemí: weerwolf
Norsko: varulf, varulv, vargulfr, eigi einhamir
Panama: tula vieja (mění se v podobu staré čarodějnice (bruja))
Paraguay: yaguareté-abá (jaguárodlak)
Polsko: wilkołak, wilkolek
Portugalsko: lobisomem, lobh omen a lobis-homems; bruxsa nebo cucubuth (vlkodlak i upír)
Rumunsko: vârcolac, pricolici
Rusko: oboroteň (ОБОРОТЕНЬ), pereverteň (ПЕРЕВЕРТЕНЬ), vrkolak (ВЪРКОЛАК), volkolak, volkodlak, wawkalak nebo bodark
Řecko: vurkiolakas, vrukolakasi, vrykolakas, vrykolaka (též označení pro upíry a čaroděje)
Skotsko: selky (tuleňodlak)
Slovensko: vlkolak
Slovinsko: vlkolak, volkodlak
Srbsko: vukodlak, vulkodlak, vulkolak
Španělsko: hombre lobo, lupino
Švédsko: varulf, varulv, eigi einhamir
Tanzanie: boudas (hyenodlak - čaroděj/kovář)
Turecko: vurkolak, kurt adam

Vlkodlak je napůl člověk napůl vlk.Vlkodlaci jsou dobří a zlí resp.černá magie vs bílá magie.Vlkodlak může být samozřejmě i buď vlk nebo člověk.Vlkodlaka jako vlka poznáte podle toho že má každé oko jiné.Přeměna není bolestivá jak je v některých filmech znázorněno.Probíhá úplně normálně.Vlkodlaka zabijete jen něčím co je ze stříbra.Pokud víte že poblíž vás je vlkodlak a chcete jej vyzvat na souboj tak k němu pozadu dojděte a vyslovte Nefra Mora.Vlkodlak se odkryje a vy byste měli mít v ruce projistotu pokud ho chcete zabít stříbrnou dýku a pokud jen zastrašit tak ohnivou pochodeň.Dívejte se mu do očí tím stylem že z něj nemáte strach nemáchejte s pochodní jen s ní jděte proti němu.Teď by měl ustupovat.Až se vám bude dívat jen do očí a né na pochodeň tak udělejte s loučí výpad proti němu.Uteče a podle starého zákona už nesmí zaútočit znova.A nikdy.wolf11pp.gif werwolf image by endre88wolfie2.gif werewolf image by tardis1955
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Kiára Kiára | Web | 13. listopadu 2010 v 22:40 | Reagovat

Vlkodlaci jsou fajn, tak trochu jim závidím :)

2 sarafína sarafína | 22. listopadu 2010 v 19:44 | Reagovat

Jej kam ty na to chodíš :-D  :-)

3 Jane Baby/SB*/ Jane Baby/SB*/ | Web | 23. listopadu 2010 v 11:09 | Reagovat

JSOU KRÁSNÍ ALE DĚSIVÍ [:tired:] .

4 Ivi Werwolfin Ivi Werwolfin | Web | 4. ledna 2011 v 12:01 | Reagovat

Dobrá mágia nie je biela a zlá nie je čierna, mágia sa nedelí na nejaké farby...je to len na dotyčnom človekovi ako ju využije.

5 Vlčice50 Vlčice50 | E-mail | 9. července 2011 v 12:11 | Reagovat

já vlkodlaky a vlky miluju chci jen všem dokázat že vlkodlaci exiztují ale nák se mi to nevede :-(  :-(  :-(  8-)

6 julisekkk julisekkk | 25. září 2011 v 8:02 | Reagovat

Užasnej bloček I love Vlkodlaci♥

7 karčas karčas | E-mail | Web | 16. ledna 2012 v 21:11 | Reagovat

já vlkodlaky zbožňuju... fakt hodně jim závidím :-D :-P

8 jajnka jajnka | E-mail | Web | 5. března 2012 v 17:00 | Reagovat

tak nezávid vim co je to být vlkodlakem sem vlkodlačice a pravá uš od narození :-(

9 kira-sayuri-nyu-yume kira-sayuri-nyu-yume | E-mail | Web | 7. listopadu 2012 v 6:33 | Reagovat

[8]: jen si tu hraješ na něco co nejsi prosimtě ;) nemyslim si že by ti to někdo uvěřil......

10 Drasi Drasi | E-mail | 2. února 2013 v 20:24 | Reagovat

Zajímalo by mě jak je napadlo, že vlkodlaci existují. Přece si to nemohli jen tak vyvodit. Museli přece něco takového vidět nebo ne??

11 Vlkodlačice Vlkodlačice | 21. září 2013 v 21:06 | Reagovat

ahoj miluju vlkodlaky
skoro všichni říkají jeke to jsou bestyje ale oni nemůžou za to žs pijou krev a tak zabíjí zvířeta dit mi taky zabíjíme zvířata a jíme jejich maso a oni taky musí jíst
miluju je a dostkrát se mi stáva že se cítím jako jedna z nich
a krev my taky chutná je taková sladoučká :-)

12 Vlkodlačice Vlkodlačice | 21. září 2013 v 21:11 | Reagovat

[8]: ahoj taky vim jaký to je být nebo se cítit jako vlkodlak ta touha po krvi to jiné vnímání světa
a každou kapičku krve z rožškrábnutého strupu atd...
ale vážně se tím tady nemusíš chlubit
ale i tak sem ráda že je nekdo stejný jako já :-)  :-)  :-)

13 Viktória Viktória | 8. července 2015 v 12:40 | Reagovat

[5]: vlkolaky mozno nie ale vlky čo sa menia na ludí áno...

14 Viktória Viktória | 8. července 2015 v 12:42 | Reagovat

[11]:oprava nepiju krv... nie su upiri... su vlky/vlkodlaky to znamena ziju vo svorkach a lovia

15 Viktória Viktória | 8. července 2015 v 12:45 | Reagovat

[8]: keby si bola vlkom/vlkolakom lykantropom by si sa tu nechválila a držala by si sa od ľudí dalej... tak ako ja... nehovorila by si som vlkolak a vas zozeriem... to hovoria len male deti

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama